EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ 200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΛΟΡΔΟΥ ΒΥΡΩΝΑ ΣΤΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

Tuesday 28 Μαΐου 2024

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στην εκδήλωση που οργανώνει το Εργαστήριο Πολιτικής και Θεσμικής Θεωρίας και Ιστορίας των Ιδεών του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης της Σχολής Θετικών Επιστημών του Ε.Κ.Π.Α. για τα 200 χρόνια από τον θάνατο του λόρδου Βύρωνα στο Μεσολόγγι. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 28 Μαΐου 2024 και ώρα 13:00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Η Α.Ε. η Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Κατερίνα Σακελλαροπούλου θα τιμήσει την εκδήλωση με την παρουσία της.

Πρόγραμμα της εκδήλωσης

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή κ. Γεράσιμο Σιάσο.

Χαιρετισμοί:
− από την Α.Ε. τον Πρέσβη του Ηνωμένου Βασιλείου στην Αθήνα, κ. Matthew Lodge
− από τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης της Σχολής Θετικών Επιστημών του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητή κ. Αντώνιο Χατζημωϋσή.

Ομιλίες από:
− την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Αγγλικής Λογοτεχνίας και Πολιτισμού στο Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, κ. Μαρία Σχοινά, με τίτλο: «Λόρδος Μπάιρον: Ο Ποιητής Επαναστάτης»
− τον Ομότιμο Καθηγητή στην Έδρα Νεοελληνικής και Βυζαντινής Ιστορίας, Γλώσσας και Φιλολογίας στο King’s College London (Έδρα “Κοραής”) και Πρόεδρο του Δ.Σ. της Βρετανικής Σχολής Αθηνών, κ. Roderick Beaton, με τίτλο: «Ο Μπάιρον στο Μεσολόγγι-η δράση του, οι προθέσεις και η συμβολή του στον ελληνικό Αγώνα»
− την Επίκουρη Καθηγήτρια Ιστορικής Κοινωνιολογίας στο Τμήμα Κοινωνιολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου, κ. Γιάννα Τζουρμανά, με τίτλο: «Η τέχνη της πολιτικής: Ο λόρδος Μπάιρον, το Κομιτάτο του Λονδίνου και οι επαναστάσεις του αρχόμενου 19ου αι.»
− τον Καθηγητή Φιλοσοφίας Δικαίου και Θεωρίας Θεσμών και Διευθυντή του Εργαστηρίου Πολιτικής και Θεσμικής Θεωρίας και Ιστορίας των Ιδεών στο Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης του Ε.Κ.Π.Α., κ. Αριστείδη Χατζή, με τίτλο: «Εθνική Επανάσταση, Εκδοχές Φιλελευθερισμού και Ελευθερία του Τύπου: Η πολιτική σύγκρουση στο Μεσολόγγι για τον έλεγχο των “Ελληνικών Χρονικών”»
− την Καθηγήτρια Ευρωπαϊκής Ιστορίας και Πολιτισμού και Διευθύντρια του Εργαστηρίου Ιστορίας του Βιβλίου στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α., κ. Άννα Καρακατσούλη, με τίτλο: «”Λευτεριά για λίγο πάψε…”: Ο θάνατος του Μπάιρον και το φιλελληνικό κίνημα».

Πρόσκληση εκδήλωσης