EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΑΝΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ RUDOLF WELSER ΣΕ ΕΠΙΤΙΜΟ ΔΙΔΑΚΤΟΡΑ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α.

Monday 09 Μαΐου 2022 ΜΕΓΑΛΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ, ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΤΗΡΙΟ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 30

Ακολουθεί η πρόσκληση για την τελετή αναγόρευσης του κ. Rudolf Welser,ομ. Καθηγητή Αστικού Δικαίου στο Πανεπιστήμιο Βιέννης σε επίτιμο διδάκτορα της Νομικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. Η τελετή της αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα, 9 Μαίου 2022, ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30) και παράλληλα θα μεταδίδεται διαδικτυακά: https://youtu.be/T30yyPTnRDE

O κ. Rudolf Welser είναι ομότιμος Καθηγητής του Αστικού Δικαίου στο Πανεπιστήμιο της Βιέννης, στο οποίο δίδαξε ως Καθηγητής από το 1971 έως το 2007 κυρίως Κληρονομικό, Γενικό και Ειδικό Ενοχικό. Παράλληλα του δόθηκε η ευκαιρία να ερμηνεύσει και καλλιεργήσει το Δίκαιο ενωσιακής προέλευσης και να συμβάλει στην ένταξή του στην αυστριακή έννομη τάξη. Ανέδειξε πλήθος μαθητών οι οποίοι τώρα υπηρετούν είτε στο Πανεπιστήμιο, στα Ανώτατα Δικαστήρια, ως Δικηγόροι ή στη Διοίκηση. Έχει συμβάλει με άλλους συναδέλφους του στην σύσφιξη των σχέσεων της Νομικής Σχολής της Βιέννης προς την Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου μας.

Πρόσκληση τελετής αναγόρευσης κ. Rudolf Welser