ΔΙΑΡΚΕΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΔΙΑΛΕΚΤΟΛΟΓΙΑΣ - SEMINARIO PERMANENTE DI DIALETTOLOGIA

Friday 20 Μαΐου 2022
Διαρκές Σεμινάριο Διαλεκτολογίας - Seminario permanente di Dialettologia

Το Εργαστήριο Γλώσσας, Μετάφρασης και Μελέτης των σχέσεων μεταξύ ιταλικής και ελληνικής γλώσσας (LabItEl) του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας και το Dipartimento di Studi Umanistici του Πανεπιστημίου Federico II της Νάπολι  διοργανώνουν το Διαρκές Σεμινάριο Διαλεκτολογίας σύμφωνα με το εξής πρόγραμμα:

1/4  ώρες 12.00-14.00 Alfio Lanaia (Liceo Europeo di Catania)

Grecismi nel dialetto siciliano

8/4  ώρες 15.00-17.00 Fiorenzo Toso (Università di Sassari)

Il genovese nel Levante. Aspetti storico-linguistici e culturali

13/5  ώρες 15.00-17.00 Nicola De Blasi, Francesco Montuori (Università di Napoli Federico II)

Il Progetto del Dizionario Etimologico e Storico del Napoletano con la presentazione di alcune voci

20/5 ώρες 15.00-17.00 Gianna Marcato Politi (Università di Padova)

Caratteristiche sociolinguistiche dei dialetti veneti di oggi

Συντονίζει η Domenica Minniti-Γκώνια, διευθύντρια του LabItEl.

Οι ομιλίες θα πραγματοποιηθούν δια ζώσης στην αίθουσα εκδηλώσεων 209 της Φιλοσοφικής Σχολής (2ος όροφος, δίπλα στην είσοδο του Μουσείου) και εξ αποστάσεως μέσω webex.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ζητήσουν τον σύνδεσμο webex με μήνυμα στο LabItEl[at]ill.uoa[dot]gr, διευκρινίζοντας ονοματεπώνυμο και ιδιότητα.

Δείτε το πρόγραμμα εδώ