ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΣΚΙΑΘΟ: «ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ»

Monday 16 Μαΐου 2022
Εκπαιδευτική Εκδρομή στη Σκιάθο: «Ταξιδεύοντας στον κόσμο του Παπαδιαμάντη»

Η Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ σε συνεργασία με τον Δήμο Σκιάθου, διοργάνωσε 12 με 15 Μαΐου εκπαιδευτική εκδρομή στη Σκιάθο – αφιέρωμα στον Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη. Σε αυτό το βιωματικό ταξίδι συμμετείχαν και ξένοι φοιτητές που σπουδάζουν στο ΕΚΠΑ, από το αγγλόφωνο προπτυχιακό της Φιλοσοφικής Σχολής “BA Program in Archaeology, History and Literature of Ancient Greece” και τα Erasmus από διάφορα Τμήματα του Πανεπιστημίου. 100 φοιτητές και οι φοιτήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν καλύτερα τον κόσμο του Παπαδιαμάντη, να επισκεφθούν τα μέρη που τον ενέπνευσαν και στα οποία κάνει αναφορές στο συγγραφικό του έργο, και να απολαύσουν αναγνώσεις κειμένων του στην ελληνική και την αγγλική γλώσσα. Ακαδημαϊκή υπεύθυνη ήταν η καθηγήτρια Συγκριτικής Λογοτεχνίας της Θεολογικής Σχολής κ. Κίρκη Κεφαλέα.

- Περισσότερες πληροφορίες και Φωτοθήκη