Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ_1ο ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ [25/6-3/7/2024]

Tuesday 25 Ιουνίου 2024
Η Φιλοσοφική ανοίγει τις πύλες της για το καλοκαίρι σε μαθητές και μαθήτριες_1ο ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ [25/6-3/7/2024]

Θερινό Σχολείο 2024

Έναρξη: Τρίτη 25/06, Αμφιθέατρο Βιβλιοθήκης της ΦΛΣ, ώρα 10.00.

Η Φιλοσοφική Σχολή θα υποδεχτεί για πρώτη φορά μαθητές τελευταίας τάξης Γυμνασίου, πρώτης τάξης Λυκείου για μια θερινή περιήγηση στα διαφορετικά της τμήματα, εργαστήρια και προγράμματα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες θα έχουν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με το έργο που υλοποιείται σε μια από τις ιστορικότερες Σχολές του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Παλαιότερα αντικείμενα, όπως η Επιγραφική και η Παλαιογραφία και νεότερα όπως η Ψυχογλωσσολογία και η μελέτη του ανθρώπινου νου σε συνδυασμό με το Θέατρο και τη Μουσική στις πιο παραδοσιακές και μοντέρνες εκδοχές τους, τη Φιλοσοφία, την Ιστορία, την Αρχαιολογία και τις Ξενόγλωσσες Φιλολογίες θα δημιουργήσουν ευκαιρίες για εργαστήρια και βιωματικά δρώμενα σε όσους και όσες συμμετάσχουν.

Χρονική περίοδος Θερινού Σχολείου: Τρίτη 25/06 – Τετάρτη 03/07

Διάρκεια: 09:00 – 14:00