ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ-ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ «ΤΟ ΣΩΜΑ ΩΣ ΠΕΔΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΝΟΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ, ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ, ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ»

Monday 01 Απριλίου 2024

Το Εργαστήριο «Θέατρο, Φιλοσοφία και Εκπαίδευση» και το ΠΜΣ «Ελληνικό και Παγκόσμιο Θέατρο: Δραματουργία, Παράταση, Εκπαίδευση» του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ διοργανώνουν επιστημονικό-καλλιτεχνικό συμπόσιο με θέμα «Το σώμα ως πεδίο κατασκευής νοήματος στο Θέατρο, στην Έρευνα, στη Φιλοσοφία».

Το Συμπόσιο φιλοδοξεί να αποτελέσει σημείο επιστημονικής και καλλιτεχνικής συνάντησης εκπροσώπων τεσσάρων Τμημάτων της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ: Θεατρικών Σπουδών, Φιλοσοφίας, Ψυχολογίας και Παιδαγωγικής.

Δευτέρα, 1η Απριλίου, Αμφιθέατρο Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής, ώρα 17.00 & Αίθουσα 914 (Φιλοσοφική Σχολή), ώρα 19.30.

Ακολουθεί το πρόγραμμα του συμποσίου